
Silna pozycja Polski w dziedzinie logistyki.
Związek między logistyką a technologią
Dla zwykłego śmiertelnika logistyka to transport przedmiotów z punktu A do punktu B. Prosty i jasno rozumiany proces. Istnieją jednak również bardziej złożone projekty, w których schemat ten jest uzupełniany wieloma różnymi rodzajami transportu, operatorami i procesami. Ponadto logistyka musi być dostosowana do konkretnego obszaru, ponieważ specjaliści są potrzebni nie tylko w magazynowaniu czy transporcie, ale także w produkcji, handlu, farmacji itp.. A wraz z upływem czasu zmieniają się też technologie, bez których żadna branża nie może się obyć.
Nowoczesna technologia
W magazynach stosowane są skanery elektroniczne, firmy wdrażają specjalne systemy zarządzania logistyką oraz inne nowoczesne technologie, które pomagają usprawnić pracę firm i poprawić jakość świadczonych usług. Logistyka w przestrzeni elektronicznej: użytkownik składa zamówienie online, wybiera żądane usługi, sposób dostawy i czas; konsument monitoruje ruch i rozliczanie zamówionych towarów w Internecie; sklepy internetowe, giełdy transportowe. Wszystkie te procesy logistyczne zachodzące w przestrzeni elektronicznej zmieniają nie tylko nawyki konsumenckie, ale także decyzje logistyczne. Firmy logistyczne mogą łatwiej łączyć przesyłki zamówień, oszczędzając w ten sposób zasoby. Może również koordynować trasy, a tym samym przyspieszyć proces transportu. Stwarza to nowe możliwości biznesowe, tworzy nowe miejsca pracy i zwiększa wartość.
Logistyka stanowi dużą część PKB Polski, a polscy przewoźnicy znani są nawet poza nią. Zdając sobie sprawę z wagi tej dziedziny, Ministerstwo Transportu i Łączności zwraca na nią coraz większą uwagę i realizuje coraz to więcej nowych projektów. Wzmacnia to potencjał logistyki i otwiera nowe możliwości. Szczególną uwagę przywiązuje się do zastosowania technologii, szkolenia specjalistów, zaspokojenia jeszcze szerszych potrzeb konsumentów.
Wszystkie procesy zachodzące w przestrzeni elektronicznej poszerzyły także kierunki studiów logistycznych na uczelniach wyższych. Jednak technologia ewoluuje w tak szybkim tempie, że samo uczenie się wiedzy już nie wystarczy. Nawet najlepsi fachowcy muszą stale podnosić swoje kwalifikacje, być na bieżąco z nowościami, aby nadążać za innowacjami i być na równi z logistykami.
Polska już pokazała, że dorównuje najsilniejszym krajom świata w dziedzinie logistyki, potrafi znaleźć i poradzić sobie z najbardziej złożonymi rozwiązaniami logistycznymi. Dlatego wraz z rosnącym zastosowaniem innowacji i dbałością o ten obszar możliwe jest zapewnienie silnej pozycji kraju w dziedzinie logistyki w skali globalnej.